Otopark Çizgileri

OTOPARK ÇİZGİSİ NEDİR?

Araçlarınızı park edeceğiniz yerlerde size yön ve uyarı veren ve genelde sarı tonlarda çizilen çizgilere otopark çizgileri denir. Bir çok bölgeye uygulanan çizgiler ile trafik akışının rahat bir şekilde sağlanması, duvar ve kolonların işaretlerle belirtilerek fark etmeden çarpma, sürtme gibi durumlara meydan verilmemesi, belli aralıklarla çizilen otopark çizgileri ile düzenli bir araç park etme durumu gerçekleştirilmesi amaçlanır.

Özellikle alışveriş merkezlerinde, hastanelerde, kamu binalarında, sadece araç muhafazası için tasarlanmış otoparklarda ve daha bir çok yerde otopark çizgisi kullanılmaktadır. Otoparklarda araçların hangi yöne gidebilecekleri otopark yön çizgileri ile belirlenir.

otopark çizgisiKOLON BOYAMA VE ÇAVUŞ TARAMA

Kolon boyama sistemi ile kolonların net bir şekilde fark edilmesi sağlanır. Ayrıca kolonlar ve duvara uygulanacak olan, çavuş tarama denilen çizgiler ile de hem hangi yönde devam edilmesi gerektiği belirtilir, hem de güzel bir görünüm oluşturmak için desen amaçlı kullanılabilir. Çavuş tarama özelliği genel olarak siyah ve sarı renklerin art arda birbirini takip eden pırpır dediğimiz çizgiler şeklinde devam etmektedir. Kolonlara, duvarlara ve bina köşe noktalarını belirlemek için uygulanmaktadır.

Günümüzde artan araç sayısına bağlı olarak otoparklar da artış göstermiştir. Büyük şehirlerde araç park edebilmek büyük bir sorun haline gelmiştir. Bu aşamada sorunun çok yaşandığı şehirlerde otoparkların çoğaltılması gerekmektedir. Otoparklar yasa ile her binanın ihtiyacına yetecek nitelikte olacak şekilde düzenlenmiştir. Ancak eski binalar ve nüfusun yoğun olduğu bölgelerde bu durum düzeltilemez bir haldedir. Bu nedenle merkezi ve genel amaçlı otoparklar imdada yetişir.

2004 - 2018 | Zemin Ustası | Tüm Hakları Saklıdır.